General Enquiries

info<at>whitbynaturalists.co.uk

Membership Enquiries

members<at>whitbynaturalists.co.uk

Contribution of Records

records<at>whitbynaturalists.co.uk">

Postal Address Whitby Naturalists' Club, Whitby Museum, Pannett Park, Whitby, North Yorkshire, YO21 1RE, UK
 
Officers

President The Marquis of Normanby

Chairman David Minter [chairman<at>whitbynaturalists.co.uk]
Vice Chairman Alan Ritson [vicechairman<at>whitbynaturalists.co.uk]
General Secretary Ruth Harwood [secretary<at>whitbynaturalists.co.uk]
Committee Secretary Ruth Harwood [secretary<at>whitbynaturalists.co.uk]
Treasurer Margaret Heald [treasurer<at>whitbynaturalists.co.uk]
Membership Secretary Richard Harwood [members<at>whitbynaturalists.co.uk]
Archivist & Librarian Sandra Turner [library<at>whitbynaturalists.co.uk]
 

Auditor Noel Stokoe
Circulation of Magazines Mike Dawson
Press & Publicity position vacant
Outreach & Education Marian Brockway
Webmaster David Minter [webmaster<at>whitbynaturalists.co.uk]
Recorders

Amphibians & Reptiles Harriet Wood [reptiles<at>whitbynaturalists.co.uk]
Archaeology Christiane Kroebel [archaeology<at>whitbynaturalists.co.uk]
Birds John McEachen [birds<at>whitbynaturalists.co.uk]
Freshwater Fish Roger Payn [freshwaterfish<at>whitbynaturalists.co.uk]
Fungi David Minter [fungi<at>whitbynaturalists.co.uk]
Geology Timothy Burnhill [geology<at>whitbynaturalists.co.uk]
Insects [Lepidoptera] Graham Featherstone [lepidoptera<at>whitbynaturalists.co.uk]
Insects [other] Alan Ritson [insects<at>whitbynaturalists.co.uk]
Local History Christiane Kroebel [localhistory<at>whitbynaturalists.co.uk]
Mammals Jeremy Snape [mammals<at>whitbynaturalists.co.uk]
Microbes & Protists position vacant [microbes<at>whitbynaturalists.co.uk]
Other Invertebrates Alan Ritson [invertebrates<at>whitbynaturalists.co.uk]
Plants Wendy English [plants<at>whitbynaturalists.co.uk]
Sea & Shore Life Jane Pottas [seashore<at>whitbynaturalists.co.uk]
Weather Peter Wallace [weather<at>whitbynaturalists.co.uk]

 

Executive Committee

In addition to the Officers, this Committee has the following elected / co-opted members: Marian Brockway (2018-2021), Sue Clarke (2018-2021), Wendy English (2019-2022), Graham Featherstone (2019-2022), Rick Harwood (2018-2021), Wendy Holliday (2019-2022), Janet Mole (2017-2020), Graham Oliver (2017-2020), Laura Smith (2017-2020). Recorders may also attend meetings of this Committee.

 

Subcommittees

Conservation (chair: Alan Ritson). Field Meetings & Workshops Programme (chair: Wendy English). Lecture Programme (chair: Jane Pottas). Recorders' (chair: Alan Ritson). Special Events (chair: David Minter).


Home     Previous page     Top of page